Your address will show here +12 34 56 78
 • Text Hover
Благодійний фотопроект

Автори проекту – фотограф Даша Тендітна та фонд «Я майбутнє України»

Благодійний фотопроект «Невидимки» покликаний привернути увагу до проблеми дітей, що стали свідками домашнього насилля.


У суспільстві немає розуміння, що дитина, яка роками зростає в сім’ї, де регулярно чиниться насильство, має в майбутньому серйозні наслідки у фізичному та психічному здоров’ї. Це згубно впливає на її розвиток, становлення особистості і світогляду, і часто має невідворотні наслідки.


Мами, які роками терплять насилля над собою заради ідеї, що «дітям потрібен тато», не усвідомлюють, що стають причиною глибокої дитячої травми. А кожен день зволікання наносить дітям ще більшу шкоду. Дитячий розум та свідомість не готові до подібних жахіть, і стрес, який вони переживають в такому «дитинстві», часто ставить хрест на їх успішному і щасливому майбутньому.


Автори проекту – фотограф Даша Тендітна та фонд «Я майбутнє України». В ньому взяли участь діти, що зараз перебувають у кризовому притулку “Місто Добра” разом із своїми мамами, яким вдалося втекти від домашнього насильства. Усі ці діти проходять психологічну реабілітацію, загоюються свої рани та намагаються розпочати нове життя. Проте часто наслідки таких недитячих переживань неможливо повністю виправити. Іноді психіатри діагностують в дітей важкі діагнози, спричинені травмою насилля.


Діти-свідки насильства – також є безпосередніми жертвами насильства! І цей проект покликаний озвучити проблеми таких дітей, зробити їх видимими! Достукатися до жінок, які терплячи насильство, знищують своїх синів і доньок. Та до держави, аби закликати негайно вжити заходів до захисту таких дітей, розробити програми убезпечення, реабілітації та визначення дітей, в чиїх сім’ях відбувається постійне насильство!

ІСТОРІЇ ТА НАСЛІДКИ
Сергійко, 8 років, Івано-Франківщина

Сашко, 9 років, Житомирщина

Наталочка, 5 років, Тернопільська область

=

Давид, 5 років, Одеська област

=

Маринка, 5 років, Львівська область

Оксанка, 7 років, Львівська область

Тая, 14 років, Чернівецька область

=

Іринка, 11 років, Житомирська область

=

Ліля, 11, Івано-Франківська область

Мілана, 9 років, Івано-Франківська область

Женя 8 років, Дніпропетровська область

=

Аня, 7 років, Івано-Франківська область

=

Сергійко, 8 років, Івано-Франківщина

На очах в дитини тато систематично знущався над мамою – побиття, скандали, приниження, згвалтування. Ніхто крім дітей не захищав маму від побоїв.


Як наслідок, у Сергійка затримка мовного розвитку, затримка розумового розвитку, нестабільний емоційний стан, страх спілкування. Він постійно ховається під ліжком, в закутках, в шафках, боїться гучних розмов, різких рухів, часто поринає в себе. В школі в нього значне відставання, його перевели навчатися на інклюзію.

 • Text Hover
Сашко,  9 років, Житомирщина

Сашко – свідок жорстокого домашнього насилля тата над мамою та сестрою. Цілодобові конфлікти, приниження гідності, психологічне насилля, фізичне насилля, економічне насилля, все це призвело до глибокої психологічної травми у хлопця.


Як наслідок, Сашко замкнувся в собі, перестав спілкуватись з однолітками, перебуває в затяжному депресивному стані, не сприймає спільних занять та ігор, боїться критики, не хоче навчатися та проявляти будь-яку зацікавленість хоч чимось. В нього виражена агресія, слабкий та нестійкий емоційний стан. Зараз він проходить курс психологічної реабілітації.

 • Text Hover
Наталочка, 5 років, Тернопільська область

Дівчинка від самого народження була свідком жорстоких побиттів мами. Постійні конфлікти, нічні втечі, виклики поліції, бійки, алкозалежність тата, надто довге зволікання призвели до жахливих наслідків в психічному здоров‘ї дитини.


Як наслідок, в Наталки діагноз – розлад психологічного розвитку із загальним недорозвитком мови 3 рівня та аутистичною симптоматикою. В дівчинки трапляються раптові істеричні стани, страх чоловіків, темряви, гучної розмови, музики, будь-якого шуму. В неї сильне безсоння. Вона ранить себе, розбиває голову, похитується, смокче пальці і кусає руки.

 • Text Hover
Давид, 5 років, Одеська область

Хлопчик був свідком жорсткого психологічного насилля від татка до мами. Більш того, тато змушував сина повторювати всі жахіття над мамою. Згодом почалися й фізичні побої, свідком і учасником (по примусу батька) яких була дитина.


Як наслідок, в Давида затримка розумового розвитку та мовлення, симптоми аутизму. Давид боїться абсолютно усіх, постійно ховається за маму, важко йде на контакт, не довіряє нікому. В нього безпричинні істерики та крики. Дитина навіть не може їсти з іншими, бо боїться великої кількості людей навколо себе, починає сильно кричати, роздирає собі руки та обличчя. Також він довго не асоціював себе із іменем, відповідав, що він – тваринка, і імітувала звуки, притаманні цій тварині. Зараз Давид проходить курс психологічної реабілітації.

 • Text Hover
Маринка, 5 років, Львівська область

Дівчинка за останній рік десятки разів ставала свідком жорстокого фізичного насильства над мамою. Тато бив маму до непритомного стану на очах Маринки та її старшої сестрички. Захистити маму не було кому. Коли тато закінчував розправу над мамою, переходив до доньок. Штовхав і сильно кричав на них. Дитина була втягнута в конфлікт, постійно залякувалася і принижувалася.


Як наслідок, Марінка часто плаче без причин, боїться людей у формі, адже часто бачила, як вони приїжджали до тата. Маленька дуже боїться залишатись сама без мами. Коли мама вийшла на роботу, Марина сильно плакала і не підпускала до себе нікого крім сестрички. Дівчинка не довіряє людям, і потребує довгого часу аби звикнути до нового оточення. Страждає на безсоння, нічні страхи та енурез.

 • Text Hover
 Оксанка, 7 років, Львівська область

Дівчинка та її молодша сестра були свідками жорстокого фізичного насилля над мамою. Вони бачили, як тато знущався над мамою, гвалтував. Оксанка часто була єдина, хто намагався зупинити татка, захистити маму і молодшу сестричку. Дитина терпіла приниження, насилля щодо себе, докори і ізоляцію від ровесників.


Як наслідок, дівчинка панічно хвилюється за свою молодшу сестру, не відходить від неї ні на крок. Постійно перебуває в стані сильного стресу, не може брати участь в іграх, боїться відволіктися від мами та сестрички. Завжди боїться, що хтось може образити їх із сестрою. Оксана боїться різких рухів і чоловіків. Страждає на безсоння і нічні страхи.

 • Text Hover
Тая, 14 років, Чернівецька область

В Таї розщілина м’якого піднебіння і губи. Тато постійно знаходився в стані алкогольного сп’яніння, не цікавився донькою та її досягненнями, дитину пригнічували і принижували через зовнішній вигляд. Вона росла із почуттям вини за власну неповноцінність, про яку їй постійно нагадував тато. Була свідком фізичного насилля над мамою та важкохворим братиком.


Як наслідок, дівчинка дуже замкнута, відчужена, має глибоку травму власної неповноцінності та непотрібності. Важко йде на контакт, боїться довіряти людям, постійно перебуває в депресивному стані, в очікуванні найгіршого. Часто проводить час на самоті.

 • Text Hover
Іринка, 11 років, Житомирська область

Дівчинка росла в конфліктах мами та вітчима. На її очах відбувалось психологічне та фізичне насильство над мамою. Як найстарша і єдина чужа дитина з чотирьох, дівчинка завжди терпіла докори, стусани, приниження через найменший огріх. Вона панічно боялася зробити щось не досконало. Також була змушена захищати молодших дітей від насилля. Іринка – жертва постійної критики та булінгу зі сторони вітчима.


Як наслідок, дівчинка швидко стала дорослою, мало проводила час з однолітками та в іграх. Зараз прагне спілкування. В Іринки розвинувся синдром «відмінниці». Вона боїться щось зробити не так, адже думає, що тоді не буде гідна любові та підтримки рідних. Відчуває глибокий страх та заціпеніння через кожен найменшій огріх, ніколи не бешкетує та не грається з дітьми. Страждає на безсонням і проявляє гіперопіку над меншими дітьми та навіть мамою.

 • Text Hover
Ліля, 11, Івано-Франківська область

Декілька років дівчинка була свідком жорстоких знущань над мамою. Тато бив, гвалтував та ув’язнював маму. Ліля та її молодші сестри й брат стали заручниками тата, який маніпулював ними, втягував їх у конфлікт, лякав смертю мами, і доводив їх маму до суїциду. Ліля – жертва глибокого психологічного насилля, залякування та жорстокого тиранічного виховання.


Як наслідок, в дівчинки зруйнувався портрет нормальних стосунків у сім’ї. Вона боїться чоловіків. Постійно захищає молодших від будь-якої критики, намагається бути старшою ніж є, адже боїться за маму та маленьких. Страждає на депресію та напади емоційних сплесків, завдає собі фізичного болю, відчужена. Намагається завжди бути осторонь, в тіні, непоміченою, невидимою.

 • Text Hover
Мілана, 9 років, Івано-Франківська область

Мілана – свідок жорстокого домашнього насилля над мамою. Дитина самотужки намагалася захистити маму. Жертва тиранічного виховання, насилля та ізоляції від зовнішнього світу. Тато забороняв мамі навіть обіймати свою доньку.


Як наслідок, дівчинка дуже ранима. Не відкрита до спілкування та нових знайомств. Перебуває в депресивному і розгубленому стані. Страждає на нічні жахіття та страх темноти. Має приступи емоційного занепокоєння та низьку самооцінку. Переживає відчуття провини і сорому.

 • Text Hover
Женя 8 років, Дніпропетровська область

Рідний тато хлопчика та його родичі постійно дорікали мамі за «хворого сина», казали відмовитись від нього, бо Женя має ДЦП та подвійну геміплегію. На цьому фоні у сім’ї виникали сильні конфлікти, адже мама всіма силами намагалась захистити сина від тата-тирана. Все це відбувалося на очах дитини.


Як наслідок, у хлопця величезний страх гучних звуків, різких рухів, великого скупчення людей. Він боїться перебувати на самоті. Має страх чоловіків. Має глибоку психологічну травму, яка проявляється у страхах, панічних атаках, безсонні, втраті апетиту. Дитина потребує постійного спеціального догляду, реабілітацій. Женя боїться нових людей, починає сильно плакати та хапатися за маму. Хлопчик кричить уві сні.

 • Text Hover
Аня, 7 років, Івано-Франківська область

Аня – свідок домашнього насилля над мамою. Старша донечка неодноразово кидалася на порятунок мами. Одного разу татко примусив її відмивати кров від холодильника, куди головою товк маму. Їй і молодшим сестричкам часто заборонялося їсти, гратися, дружити з сусідськими дітьми. Маленька відчула на собі всі жахіття домашнього насилля.


Як наслідок, сімейного насилля дівчинка стала розсіяною, не сприймає зауваження, має проблеми з дисципліною та навчанням Намагається все робити навпаки. Боїться чоловіків, дуже лякливо реагує на їх появу. Відчуває вину, коли грається іграшками, ба татко забороняв їй гратися, довгий час дитина взагалі не заходила в ігрову кімнату. Гіперактивна. Страждає на безсоння.

 • Text Hover